Eynesilli vatandaşların yayla çilesi
Eynesil vatandaşlarının yüzyıllardır yaylacılık yaptığı Gümüşhane Kürtün İlçesi Aksu Yaylasına gitmekte zorlanırken, yaylacılar Valilikler nezdinde sorunun bir an evvel çözüme kavuşturtmasını bekliyorlar.
Tarih: 12.6.2017 13:16:40/ 3367okunma / 0yorum

Yaklaşık 300 yıldır, ata ve dedelerinin Gümüşhane- Kürtün İlçesi Aksu yaylasında yaylacılık ve hayvancılık yaptığını söyleyen Eynesil İshaklı Köyü vatandaşlarından Bahri Sofu (53), Kürtün İlçesi Beytarla Köy muhtarının kendilerine zorluk çıkardığını ve yaylacılık yapabilmeleri için köy muhtarının kendilerinden haraç istediğini iddia etti.

 

Bürokrasi muhtara takıldı diyen Bahri Sofu” Atalarımızın da yaylacılık yaptığı bu topraklar bize aittir ve öylede kalmalıdır” diyerek sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi.

 

Beytarla Köy muhtarının yeni çıkan mera kanununa göre hareket etmeye çalıştığını ve çıkan mera kanunu kendilerinin de araştırdığını, kanunu geçmiş yılları bağlamadığını ifade ederek açıklamalarda bulundu.

     

BİZİM SORUNUMUZUN CUMHURBAŞKANI DA ÇÖZEMEZMİŞ!

Bahri Sofu “ Mera kanununda şöyle bir kanun var, kadimden doğan yani yıllardır bulunduğu bölgede yaylacılık yapanlar bu kanundan muaftır. Bunlar istediği gibi yaylasına gidip gelebilir hatta bu yaylalar bu kişilere tahsis edilir deniyor. Biz bu bölgede yüzyıllardır yaylacılık ve hayvancılık yapıyoruz. Hatta bu köyün ileri gelenleri ve 30 yıldır muhtarlık yapan kişilerde bizim burada uzun yıllardır hayvancılık yaptığımızı tasdik ediyorlar. Bu konuyu önce Eynesil İlçe Tarım Müdürlüğü sonra Giresun İl Tarım Müdürlüğüyle konuştuk ve bizim yaşadığımız örneğin bi benzerini Giresun´da gördük. Giresun İline Tokat ilinden, Samsun´un Terme ve Çarşamba ilçelerinden vatandaşların aynı bizim gibi kadim yaylacılık yaptıklarını gördük. Bu yaylalar Giresun İl tarım müdürlüğü tarafından bunlara tahsis edilmiş ve hiçbir sıkıntı yok. Biz bu olayı Gümüşhane il Tarım Müdürlüğüne ilettik ve bürokrat kesim bize geçit vermeyecek olduklarını bu kanunun Gümüşhane ilinde geçmediğini söylediler. Bu kanunun iki il arasında nasıl farklı olur diye tartıştık ve bize kabavari davrandılar. Biz bunu Vali beye de ilettik. Daha sonra bizden bulunduğumuz yaylaya ait tapu, su veya elektrik faturan varsa sorunun ortadan kalkacak olduğu söyledi. Aksu yaylasına 15 sene önce elektrik geldi ve her evin elektrik faturası var. Mera kanunun çıkmadan önce bir önceki muhtar bize kadim yaylacıdır diye imza verdi ve TEDAŞ la sözleşme yapılarak elektrik bağladık, aynı durumu Giresun İl Tarım Müdürlüğüne anlattık, Gümüşhane İl Tarım müdürlüğü faturamız olduğu halde kabul etmiyor. Her şey muhtarla alakalı ve muhtar bizden doğal olarak haraç istiyor. Beytarla Köy muhatı bize ‘ sizin burada hiçbir hakkınız yok´ diyor. Kürtün İlçesi Tarım İlçe Müdürlüğünde çalışan personellerin bizi tahkir edici sözlerde bulundular ve Cumhurbaşkanı da gelse sizin sorununuzu çözemez, siz Beytarla muhtarıyla anlaşmadığınız müddetçe, muhtarına bir şey vermediğiniz müddetçe sizin sorununu çözüme kavuşmaz diyorlar. Beytarla denilen köy 20 mi bilemedin 50 hane. Bizim atalarımız orada yaylacılık yaparken bu köy yoktu. Biz Eynesilliler olarak bu köyde yüzyıllardır Aksu, Barak ve Dikme olarak en az 400 haneyiz. Muhtar ikide bir bize jandarma göndererek bize burayı boşaltmamızı söyledi. Nereye gideceğiz yüz yıllık yaylacılık ve hayvancılık yaptığımız yeri bırakarak. Konuyu bakamlığa şikâyet ettik, bakanlık ihtilafın çözümü için Giresun İl Tarım Müdürlüğüne bir yazı gönderdi ve Giresun İl Tarım yetkimiz dışında diyerek Gümüşhane İl Tarım Müdürlüğüne aktardı. Gümüşhane İl Tarımda bize, teknik ve tahkik çalışmalar yapılmıştır, tahsis çalışmalar daha sonra diye ama sadece kağıt üzerinde ve böyle bir çalışma yok. Bana resmen muhtarın beyanına bakarım diyor, Gümüşhane İl tarım müdüründeki müdür. Sonra bize muhtar kadim yaylacı olduğunuzu belirten bir yazı versin gereğini yapalım dediler, bizde muhtara gittik, muhat bizim yüz yıllardır yaylacılık yaptığımız yer için yazı vermedi” diyerek asıl sorunun muhtardan kaynaklandığını söyledi.

  

 “BİZİM İNİSİYATİFİMİZ MUHATA BIRAKILAMAZ!”

Sofu açıklamasının devamında “Biz bu yaylanın bize tahsisini istiyoruz, incelenmesini ve bakılmasını istiyoruz. Bir muhatın inisiyatifine bırakılmamasını istiyoruz. Biz kendi yaylamıza, kendi işletmemize hayvanımızı götürmek istiyoruz, kiralama falan istemiyoruz. Bize faturalarımız karşılığında işletme açıldı ve bizden sonra ki hayvancılıkla uğraşan kişilere bu hakkı vermediler. Hatta bize verilen hakkı da iptal etmek için çaba harcıyorlar” diyerek işin valilikler nezdinde halledilmesini istedi.

 Fikret BODUR

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Eynesilli vatandaşların yayla çilesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÇİN´DEKİ TÜRK FINDIĞI TANITIMINDA MOLA YOK
ÇİN´DEKİ TÜRK FINDIĞI TANITIMINDA MOLA YOK
Çin´in Şanghay şehrinde 05-10 Kasım 2019 tarihleri arasında 2.si düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı´na Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) tarafından bir stant ile iştirak edildi.
DÜŞLER VADİSİ İLE GURURLANDIK…
DÜŞLER VADİSİ İLE GURURLANDIK…
Türkiye´ nin başarılı iş adamlarından Çanakçı´ lı Orhan ve Hakan YILMAZ kardeşlerin Galatasaray´ın Beykoz Riva´ daki arazisinde hayata geçirilecek olan “Düşler Vadisi” villa projesi dün düzenlenen basın toplantısıyla sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtıldı.
Çanakçı da Altın Devri Başladı
Çanakçı da Altın Devri Başladı
Hazine Müsteşarlığınzca çıkarılan ALTIN TAHVİLİ/KİRA SERTİFİKASI Ziraat Bankası bir duyuru yayınladı.
FINDIK ÇEREZ DEĞİL ARA ÖĞÜN OLMALI
FINDIK ÇEREZ DEĞİL ARA ÖĞÜN OLMALI
İstanbul Levent Wyndam Otel de yapılan "Fındık ve Sağlık" konulu sempozyumuna TOPALOĞLU Fındık Gıda Paz San ve Tic Ltd Şti Yön. Kur Üyesi, İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve TOBB Birliği Genel Kurul Delegesi Çetin TOPALOĞLU Borsa´yı temsilen konuşmacı olarak katıldığı toplantıda fındığın sadece kuruyemiş olarak değil, günlük ara öğünlerde olmazsa olmaz olduğunu dile getirdi.
ÖZTÜRK Fındığın son durumunu Bakan ÇELİK´ e iletti
ÖZTÜRK Fındığın son durumunu Bakan ÇELİK´ e iletti
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu´nda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılı Bütçesinin görüşülmesi esnasında Tarım bakanı Faruk Çelik´e fındık, çay ve lisanslı depoculuk konularında görüş beyan eden Giresun milletvekili Cemal ÖZTÜRK Toprak Mahsülleri ofisinin daha aktif hale gelmesi istedi.
Fındıkta yıllardan beri marka oluşturamadık
Fındıkta yıllardan beri marka oluşturamadık
AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, "Fındıkta yıllardan beri bir marka oluşturamadık. Tamamen Avrupalı çikolata sanayicisinin insafına kalmış durumdayız." dedi.
Polo Club Beverly Hills Modellerini modasaat.com´da Gördünüz mü?
Polo Club Beverly Hills Modellerini modasaat.com´da Gördünüz mü?
Aldığımız tüm eşyalarımızın kaliteli olmasını isteriz. Üretim aşamalarında kullanılan malzemeler ne kadar kaliteli olursa ürünlerin ömrü de o kadar uzun olmaktadır. Bu konuda sahip olduğu çizgisinden vazgeçmeyen ve müşterilerine her daim modern ürünler sunan markalar her yeni ürünleri ile bir öncekinden daha fazla yankı uyandırmaktadırlar.
Elektrikteki Soyguna Vatandaşın Sesi Çıkmıyor
Elektrikteki Soyguna Vatandaşın Sesi Çıkmıyor
Türkiye´de uzun bir süre eleştiri konusu olan elektrik faturalarındaki yüksek fiyatlar, son dönemde vatandaşın gündeminden çıkmışa benziyor. Ülkemizde su, telefon ve doğalgaz vs. faturalarında olduğu gibi elektrik faturalarında da mağdur edilen vatandaşlarımız, haksız bir şekilde kesilen yüksek elektrik faturalarını artık sorgulamadan ödüyor.
“Nisan´da Kar Yağarsa” Dedi Sosyal Medya Yıkıldı
“Nisan´da Kar Yağarsa” Dedi Sosyal Medya Yıkıldı
Karadeniz Kemençe star şampiyonu Çanakçı´ lı Hayati DAŞTAN son zamanlarda fındık fiyatındaki spekülasyona dikkat çekmek için sosyal medyada yayınladığı video ile kemençe´ li tepki gösterdi.
Asgari ücret 1.300 lira oldu
Asgari ücret 1.300 lira oldu
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücrette 1.300 lira müjdesini verdi
GÜNCEL
İLÇELER
SİYASET
TURİZM
KÜLTÜR & SANAT
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7982
EURO
6.4267
Giresun için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:56 07:42 12:39 15:00 17:18 18:51
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ